Láká vás americká hypotéka?

V portfoliu bank najdete celou řadu úvěrových produktů, krom klasické hypotéky na bydlení i tzv. americkou hypotéku. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Rozdílů mezi nimi je celá řada, pojďme si společně představit ty nejzásadnější.

  1. Účelovost

Hlavní rozdíl mezi klasickým hypotečním úvěrem na bydlení a americkou hypotékou tkví v jeho účelu. V prvním případě se jedná o účelový úvěr, který je banku sjednám za určitým účelem. Využít lze v případě výstavby, rekonstrukce či koupi nemovitosti. Účelový úvěr zpravidla disponuje výhodnou úrokovou sazbou, právě proto se vyplatí s ním financovat vlastní bydlení. Neúčelová hypotéka Fahd je ta americká, peníze z ní je tak možné čerpat de facto na cokoliv. Je skvělou volbou při zafinancování větších životních rozhodnutích, jako je cestování, studium v zahraničí nebo třeba pořízení automobilu.

půjčení peněz

V případě, kdy je žadateli schválena klasická verze hypotečního úvěru na bydlení, je zapotřebí veškeré výdaje dokládat pomocí dokumentů, faktur a účtenek. Americkou hypotéku zase celá řada lidí volí z důvodu pohodlnosti, kdy je možné peníze čerpat na cokoliv. Tato benevolentnost je však mnohdy vykoupena vyšší úrokovou sazbou.

  1. Úroková sazba

Jak už bylo výše řečeno, americká hypotéka je neúčelovým úvěrem. I z tohoto důvodu je pro řadu klientů pohodlnějším způsobem financování svých plánů. Ovšem tento ústupek ze strany banky je vykoupen vyšší úrokovou sazbou, než je tomu u běžného úvěru na bydlení. I přesto je potřeba poznamenat, že americká hypotéka nabízí stále výhodnější úrokovou sazbu, než je tomu často u nevýhodných spotřebitelských úvěrů.

výše úroku

Průměrná úroková sazba u hypotečního úvěru na bydlení se aktuálně pohybuje kolem 1,5%, u americké hypotéky je to zhruba dvojnásobek a běžné spotřebitelské úvěry mohou nabídnout úrokovou sazbu kolem 10%. Tak pro kterou variantu se rozhodnete vy?