Co je to makrolon a jaké jsou jeho vlastnosti

Makrolon je obchodní název plastu, z něhož se již mnoho let zhotovují nesčetné druhy výrobků určených zejména pro exteriérové aplikace. Velmi často jsme se s ním mohli potkat u autobusových čekáren, doplňují se s ním reklamní poutače, protihlukové bariéry na městských sídlištích v blízkosti rušných komunikací, a v poslední době je velmi populární v podobě krytů venkovních bazénů a jako transparentní kryt zábradlí balkonů a teras.

desky z polykarbonátu

Čím se makrolon vyznačuje

Není těžký – z konstrukčního hlediska značná výhoda, neboť jím lze osadit celou řadu prvků a systémů, kde je kladen důraz na nízkou hmotnost.

Vítr, déšť, sníh, led a mráz – s tím vším si makrolon poradí, zvládá i velmi vysoké teplotní výkyvy vnějšího prostředí, může na něj svítit celý den slunce a večer se může pokrýt nánosem sněhu a ledu a nic se nestane.

makrolonové desky

Dlouho vydrží – některé plastické hmoty poměrně rychle křehnou a rozpadají se, kupříkladu plastové dózy z polyetylenu, ponecháte-li je delší dobu vystavené povětrnostním vlivům, změní své vlastnosti a ztratí svou životnost již za několik let. Životnost makrolonu je mnohem delší, i po mnoha letech zůstávají jeho vlastnosti v nezměněné podobě.

Je průhledný – vyrábí se v různých barvách, ale také jako čirý, takže se hodí pro střechu na pergolu či přístřešek pro auto. Propustí většinu světla, což je v mnoha případech důležitá vlastnost.

Minimální údržba – nepotřebuje žádné nátěry, penetrace, tmelení, broušení, pouze byste jej měli čistit od nánosu prachu a nečistot. Stačí k tomu běžný saponát a měkká houbička nebo měkký hadřík. Dbejte však na šetrné zacházení, povrch se může snadno poškrábat, takže nepoužívat žádná abraziva, jako je písek na nádobí nebo drsný strana houbiček na nádobí.

Makrolon cena – výhodná je i cena těchto výrobků, jde o dobře dostupný plast a obstojí v konkurenci s jinými střešními krytinami.