Levnější bydlení neznamená vždy horší

Koupit si dnes v Praze, Brně či jiném velkém městě byt znamená být otrokem banky na několik dalších desetiletí. Tak drahé jsou dnes obytné nemovitosti u nás. Dokonce jsou nejdražší v celé EU, a to dlouhodobě. Na vině jsou špatné zákony, které neumožňují stavitelům realizovat velké množství projektů. Ty se kvůli byrokracii neustále musí odkládat, což má samozřejmě negativní vliv na konečnou cenu obytných nemovitostí. I kdysi levné garsonky jsou dnes k dispozici za velké peníze, což samozřejmě spousta lidí nese nelibě. Bydlet totiž pod vlastní střechou je pro našince jedním ze základních životních cílů, který se však valné části našeho obyvatelstva nedaří dostatečně efektivně plnit.

Peníze na dům

Naštěstí existují i alternativy v podobě houseboatů, případně levných mobilních domů. Zatímco na vodě nikdo moc bydlet nechce, přeci jen mořskou nemocí lze trpět i na klidné řece, o druhou jmenovanou možnost je daleko větší zájem. A to nejen díky příznivé ceně.

Hned ze začátku je dobré zmínit, že mobilní domy nejsou ničím hrozným, ale zároveň ani nic extra. Z pohledu ceny se jedná o velice výhodné bydlení, a to i v případě novějších modelů, avšak nepříjemný je zde hlavně nedostatek místa. Ten je vzhledem k nutnosti přepravovat tento druh obydlí po silnicích skutečně velký. Jedná se v podstatě o takové pojízdné garsonky, takže pro jedno či dva lidi dostatečné, pro více už to může být problém. Určitě nejde o bydlení, které by bylo vhodné pro větší rodiny. Ano, některé verze se dají spojit dohromady, a pak už to stojí za zvážení, avšak cena pak již v takovémto případě není tak exkluzivní.

Peníze s domkem

Velmi často se mobilní domky používají i jako alternativa za letní chatky. Jsou daleko levnější a také není potřeba čekat na to, až se dostaví, což může trvat i léta. Ideální je si k tomuto účelu zvolit levnější verzi, které sice chybí zateplení, ale na druhou stranu se člověk finančně příliš neprohne. Navíc v létě není zateplení potřeba.