Bojovník ISIS místo nepřátelských jednotek dronem odpálil sám sebe


Osudná nenabitá baterie
Drony se u ozbrojených sil používají jednak jako zbraně, ale také na průzkumné výpravy nad nepřátelským územím. Což je velmi strategické, jelikož tato technika není příliš finančně nákladná, a navíc při případném odhalení nejsou žádné ztráty na životech. Zmíněný muž připevnil k chytrému dronu plastickou výbušninu a poslal ho k předem vybranému cíli – k nedalekému městu, kde sídlily jednotky britské armády. Ovšem dron neměl dostatečně nabitou baterii a dříve, než cíle dosáhl, spustil se automaticky proces RTH.
voják na cestě
Funkce Return To Home
Jedná se o zkratku z anglického Return To Home, funkci, kterou má téměř každý bezpilotní letoun, který disponuje GPS přijímačem. Lze v ní nastavit, co se má s dronem stát právě v případě, že energie v baterii klesne pod určitou hranici. V nastavení si majitel může vybrat z několika možností – dron se dokáže zastavit a vznášet se ve vzduchu, může bezpečně přistát, nebo se vrátit na místo, které má označené jako „Home“. Zmíněný muž měl ke své smůle zadanou právě poslední z možností, nejspíše především proto, aby bojovníci neztráceli příliš mnoho dronů v terénu.
Muž zaplatil za svoji chybu
A tak dříve, než by bezpilotní letoun stačil nálož dopravit k určenému cíli a zlikvidovat ho, spustil již zmiňovanou RTH a začal se jako bumerang vracet zpátky ke svému pilotovi. Když se dron objevil zpátky nad hlavou bojovníka Islámského státu, nemohl se muž už nijak zachránit. Trhavina ihned vybuchla a on byl na místě mrtev.
dron v letu
Hrozba bezpilotních letounů
Tento terorista se sice dokázal odstranit sám, přesto jsou pro místní vojáky drony velkou hrozbou. Například přizpůsobený dron DJI Phantom se mezi povstalci hojně využívá k přenášení explosivních látek a jako létající bomba. Účinný je též odjištěný ruční granát zastrčený v trubce, která je připevněná k bezpilotnímu letounu.