Co je to hypoteční úvěr

Asi každý z nás zná pojem hypotéka. A všichni máme tušení, že to má něco společného s nemovitostmi. Ale co přesně?

Víte, že hypotéka je lidový název? Ten správný je ve skutečnosti hypoteční úvěr, a už z názvu by mohlo vyplynout, o co se vůbec jedná.muž držící nápis „půjčka“

Abychom vše dobře pochopili, je nutné si uvědomit, že máme dva základní typy úvěrů. Tím prvním je neúčelový, kdy je věřiteli naprosto jedno, na co půjčené peníze použijete, pokud to není v rozporu se zákonem. Je to ten častější a oblíbenější typ. A není divu, koneckonců se věřitel nemusí starat, aby je vložil přesně do dané činnosti.

Hypotéky však náleží do druhé skupiny. Těmto úvěrům se říká účelové, a jsou rozhodně mnohem méně vyhledávané. Nabízejí však mnohdy lepší podmínky, než ty klasické. Vezměme již zmíněnou hypotéku. To je typický účelový úvěr, a to ještě poměrně přísný.

Jedná se totiž o to, že nedostanete přímo peníze na nemovitost, abyste si pak v dané relaci vybrali. Takhle to nefunguje. Nejprve si musíte vyhlédnout nemovitost, kterou si chcete koupit, a v bance nebo jiné společnostmi, která se zabývá půjčkami, vám na základě její ceny a měsíčního příjmu řeknou, zda vám ji schválí, a pokud ano, jaké budou splátky a jak dlouhá doba splácení.hypoteční smlouva a malý domek

Počítejte však s tím, že i v případě, že vám ji schválí, nezaplatí plnou cenu. Ano, zaplatí většinu, zpravidla se jedná o 80-90 procent, ovšem zbytek peněz musí sehnat klient. Jak vysoká bude tato spoluúčast, závisí na mnoha věcech, především však na ceně nemovitosti a vašem měsíčním příjmu.

Není však pochyb o tom, že to velmi uleví naší peněžence, pokud chceme danou nemovitost koupit a nemáme z nějakého důvodu čas nebo možnost požadovanou částku našetřit. Například proto, že se nám právě tento dům velmi líbí a připadá nám naprosto ideální.

Ale ruku na srdce, není skutečně lepší jej pustit a raději si dané peníze našetřit? Jistě, bude to trvat delší dobu, ale na druhou stranu se vyhnete veškerým úrokům a poplatkům, které by na vás jinak čekaly. A to už se vyplatí, ne?