Jak dětem zpříjemnit jídlo

Jsou děti, které prostě nebudou jíst, ani kdyby byly týden o hladu, a jsou jiné děti, které sní vše, co před ně postavíte. Každé dítko je originál a má své oblíbené jídlo a jídlo, které z duše nesnáší. Jak zpříjemnit dětem jídlo, aby jedli i to co nemusí? A jak pracovat s chronickými nejedlíky?
obličej z palačinky
1.      Děti nenuťte násilím
Děti nenuťte jíst násilím. Pokud dítě jíst nechce, pak s tím stejně nic nenaděláte a dítě se akorát zasekne. Jsou i jiné metody, jak do dítěte dostat aspoň nějaké jídlo. Můžete zkusit třeba pozitivní motivaci (pokud sní jídlo, bude odměna), zkuste se s dítkem domluvit na tom, že každé jídlo aspoň ochutná a nebude jej zavrhovat rovnou. Zkusit také můžete hry u jídla, nebo sice ne zrovna vhodnou metodu pohádky. Některé děti jedí prostě pouze s puštěnou pohádkou. Proč tomu tak je? Jídlo je pro děti nudná záležitost, která je zdržuje od spousty aktivit a tím pádem je musíte u jídla zabavit.
2.      Děti jedí očima
Jídlo pro děti by mělo být lákavé a mělo by vypadat dobře. Děti totiž málokdy jí něco co se jim vzhledově nelíbí. Dopřejte dětem jídlo, které je pestrobarevné, upravené a krásně voní. Dětem můžete udělat také radost třeba svačinkou ve tvaru zvířátka, nebo jinak upraveným obrázkem z jídla. Pokud má dítko rádo určitou barvu, můžete do ní stylizovat celý chod tak, aby jej to lákalo.
müsli s ovocem
3.      Domluvte se i v širší rodině
Na postupu, jak se bude dítě nutit, nebo nenutit do jídla se musíte domluvit se všemi, kteří dítě hlídají a dávají mu jídlo. Nejhorší totiž může být situace, kdy dítě musí jíst nenáviděný pokrm u babičky, pod pohrůžkou trestu. To může vést také k tomu, že na prarodiče zanevře a nebude tam chtít chodit.
4.      Sladkosti
Jsou děti, které sice nejí oběd, ale s radostí zbouchají půlku čokolády. Tady je důležitá vaše zásadovost. Sladkost sice dítko dostat může, ale mělo by se dodržovat to, že ji dostane až poté co sní řádné jídlo.

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.