Těžbu Etherea bude možné realizovat také pomocí procesoru Antminer F3

Těžba kryptoměny dosud spočívala především na výkonných grafických kartách (GPU). Výrobci elektroniky a výpočetních systémů však nezůstali strnule stát v ústraní a snažili se současnému těžařskému boomu přizpůsobit. Jedním z příkladů je čínský subjekt Bitmain, který vyvíjí speciální čipy pro těžbu s názvem Asic. Např. pro těžbu Etherea se produkt nazývá Antminer F3.

čip

Čipy Asic několikanásobně převyšují výkonnost grafických karet a stačilo jen několik týdnů času k tomu, aby se tento produkt proměnil v neuvěřitelný business. Odrazilo se to pochopitelně na příjmech firmy Bitmain, která zaznamenala za rok 2017 zisk z tržeb srovnatelný se známým výrobcem grafických karet Nvidia.

Podmínka těžby – dostatek RAM

Ethereum lze těmito specifickými procesory těžit jen s určitou podmínkou. Jde totiž o to, že těžební algoritmus vyžaduje poměrně značné nároky na paměť a její systémovou propustnost. Výrobce Antmineru to však vyřešil elegantně – vlastní pamětí, podobně, jakou mají grafiky GPU. V jednom Asic čipu by mělo být k dispozici 4 GB RAM, tedy celkem v procesoru Antimer F3 72 GB paměti. Ve finále by těžební stroj vybavený třemi PCB měl mít 200 MH/s hashrate, což je mnohem více, než současné grafické procesory (tedy zhruba ekvivalentní sedmi až osmi výkonným grafikám Radeon RX 580).

Dá se pochopitelně očekávat, že cena procesorů Antminer F3 bude vysoká, ale předpokládá se, že se tím zároveň vytvoří tržní konkurenční prostředí složené z potenciálních zájemců o těžbu, zvláště v dnešní době, kdy je na trhu nedostatek výkonných grafických karet. Dá se ale také odhadnout, že pokud bude na trhu zájem o technologie Asic, bude stoupat hashrate celého systému, tím se pochopitelně navýší obtížnost samotné těžby a výnosy z těžebního procesu uskutečňovaného prostřednictvím GPU budou tak nízké, že se nebudou vůbec rentovat.

mapa

Majitelé těžebních systémů postavených na grafických kartách však zoufat nebudou, pomocí GPU se stále bude těžit např. Monero a spousta dalších virtuálních mincí.