Základní zpracování přebytečné zeleniny v domácnosti

Mrazení zeleniny je nejsnadnější a nejrychlejší způsob, jak uložit naši úrodu.
Opranou, očištěnou a nakrájenou zeleninu zpracujeme syrovou anebo ji lehce povaříme několik minut ve vodě nebo páře a potom prudce ochladíme. Ukládáme ji do krabiček a sáčků, které dobře uzavřeme a popíšeme.
Jedinou nevýhodou je, že máme pro takové skladování omezený prostor.sušené luštěniny.jpg

Solené zeleninové směsi využijeme na přípravu polévek a omáček. Kořenovou zeleninu dobře omyjeme a osušíme. Nahrubo ji nastrouháme, můžeme přidat i trochu natě a vše smícháme se solí. Na kilogram zeleniny potřebujeme asi 200 g soli. Směs dobře stlačíme do čistých a suchých sklenic.
Nevýhodou této směsi je, že použití je limitováno slaností.

Tepelné zpracování zeleninyse hodí jen pro některé druhy. Dobře nám poslouží dobře zralá rajčata na protlak nebo na kečup, můžeme si připravit základ pro lečo. Vše sterilizujeme v dobře umytých sklenicích. Pro jistotu přidáme trochu přípravku proti plísním a kvašení. Tepelně zpracovat můžeme i hrášek v mírně slaném nálevu. Okurky, cibulky, červenou řepu nebo papriky můžeme naložit do sladkokyselého nálevu. Můžeme udělat i pikantní variantu s feferonkami.
Lahůdku si můžeme vyrobit z celých paprik, které seřízneme, odstraníme semena a opečeme na grilu, potom naplníme měkkým kozím sýrem a naskládáme do sklenic, celé to zalijeme olejem. Ten nejpoužívanější je olivový, ale službu udělá i slunečnicový. Je nutné, aby ve sklenici v oleji nezůstaly bubliny vzduchu.

Sušení zeleniny se s dostupností sušiček stalo jednoduchým a rozšířeným způsobem zpracování zeleniny. Sušit můžeme i v troubě. Zelenina se nakrájí na tenké plátky. Suší se čerstvá anebo zlehka povařená. Teplota sušení je 65 až 75 °C. Uložíme do krabiček a sklenic s uzávěrem.čerstvá zelenina.jpg

Kvašení je dobrý způsob, jak zpracovat zelí. Doma zkvašené zelí je tradiční česká specialita. Zelí nakrájíme nebo nastrouháme, přidáme sůl a kmín, promícháme a stlačíme do sklenic nebo kameninových nádob. Když začne kvašení, přemístíme nádoby do chladna. Za pár týdnů máme hotový zázrak, který nám v zimním období dodá mnoho vitamínů.